Chandler


...
Chandler ceviz, ince, pürüzsüz kabuğu, dolgun ve lezzetli içi sebebiyle dikimi çok tercih edilen ceviz türüdür. Köken olarak Amerika menşeelidir. Yoğun olarak Amerika'nın California şehrinde dikimi yapılmıştır. Aynı şekilde Şili de çok fazla Chandler ceviz dikimi ve ithalatı yapıldığı için bazı yerlerde Şili cevizi diye de anılmaktadır.
İklim koşulları sebebiyle ülkemizde de doğru dikim ve büyütme kurallarına uyulduğu zaman yüksek verim alınmaktadır. Tomurcuklarının %85-90 gibi yüksek oranı ceviz olarak alınabilmektedir.
Chandler ceviz ağacı yan dallara doğru daha verimli olduğu için koridor tipi dikime uygundur.
Chandler ceviz icin dogru tozlayıcılar franquette ve fernette türü cevizlerdir. Tozlayıcılar 20 chandler ceviz icin 1 tane dikilmelidir.
Dikilecek arazi olarak; denizden 1000 mt altında olan bölgelere dikilmesi bu tür ceviz için daha uygun ve verimli olacaktır.

Ceviz dikim aralığı olarak 4mt x 8mt, 5mt x 7mt veya 6mt x 8mt olabilir.

Chandler cevizi iyi bakım yapılır ise; 6-7 yaşına geldiği zaman ağaç başına ortalama 20-25 kg arasında ceviz almak mümkündür.
Chandler cevizi geç çiçek açan ceviz türüdür. Yerli çeşitlere göre daha geç çiçek açtığı için ilkbahar ayında görülen don olaylarından etkilenmemektedir.
Chandler sonbahar sonrası kış dinlenmesine bazı bölgelerde geç geçebilmektedir. Genellikle Kasım ayı ortasında kış dinlenmesine geçmektedir. Sonbahar don olaylarından etkilenmemesi için su ve gübresinin düzenli ve yeterli oranda verilmesi gereklidir.
Sonbahar da görülen erken don olayı, Chandler ağaçlarının tümüne değil de daha çok genç sürgünlere zarar vermektedir. Chandler in dikim yapıldığı yerlerin akarsu, dere gibi sulak yerlerden uzakta olmalıdır. Ayrıca zeminde toplanan sular sebebiyle don çukuru bulunabilecek arazilere ceviz ağacı dikimi yapılmamalıdır.

Chandler Cevizinin Özellikleri :
Kabuğu pürüzsüz, ince ve dolgundur,
Kabuğundan kolay ayrılmaktadır,
Kuru veya taze olarak tüketilmeye elverişlidir,
Taze iç meyvesi beyazdır ve parçalanmadan bütünüyle kabuğundan ayrılır,


Chandler Ağaç Özellikleri:
Chandler ağacı +5 ila +7 derece arasında toplam da 30 gün geçirmesi gerekmektedir. Bu soğuklanma ihtiyacı ılıman bölgelerde dikilen Chandler ceviz ağacı için mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.
Orta kuvvette büyüme sağlar,

Ceviz ağacı hastalıklarına dayanıklı bir ceviz türüdür.
Verim alabilmek için mutlaka tozlayıcıları ile birlikte dikim yapılmalıdır. Bu ceviz ağacı türü için doğru tozlayıcı Franguate ve Fernette dir.
Doğru hasat zamanı Eylül ayının ortalarıdır.

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018