Fernor


...
Fernor cevizi Fransa’ya özgü bir ceviz türüdür. Deniz seviyesinden 100 ila 1700 metre ‘ye kadar dikilebilir. Verimli ve lezzetli bir türüdür. Fernor cevizi türü sebebiyle yüksek rakımlı bölgelerde rahatlıkla büyütülüp verim alınabilir. Mevsimsel don olaylarından zarar görmeyen güçlü bir yapısı vardır.
Diğer ceviz türleri gibi erken çiçek açmaz. Nisan sonları – Mayıs başların da çiçek açtığı için don olaylarından etkilenmez.
Kış dinlenmesine Kasım ayının başında geçer. Bundan dolayı kış dinlenmesine geçtiği bu zamanda yeni sürgünler çıkmayacağı için genç sürgünler sonbahar donlarından etkilenmez.
Kış aylarında -20 ila -25 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilmektedir. Sonbahar ve kış aylarında ki bu soğuk geçişlerinden, don olaylarından etkilenmemesi için sulama ve gübreleme işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Fernor un dikim aralığı 4x8 veya 5x7 aralıklarda dikilebilir. Ceviz ağaçları dikim aralıkları Chandler ceviz ile aynıdır.
Sulaması, gübrelemesi ve bakımı düzenli yapılmış Fernor ceviz ağacı, 6-7 yaşına geldiğinde ağaç başına 20-22 kg ceviz alınabilir. 1 yaşından itibaren de ceviz vermeye başlar fakat dalların güçlenmesi için bu cevizlerin olgunlaşmadan koparılması tavsiye edilir.
Yarı dik büyüyen çok verimli ve orta derece kuvvetli bir ağaç türüdür. Fernor cevizinin ağırlığı yaklaşık 12 gramdır.
Kabuğundan kolay ayrılan ve talebi fazla olduğu için ticareti kolay yapılan ceviz çeşididir. Taze ve kuru olarak tüketilmeye müsaittir.
Eylül ayı ortası veya sonlarına doğru hasat edilir.

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018