Dupsina Magarası


...


Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa; Karadeniz’in serin ikliminin etkisi altında kalan, Türkiye-Bulgaristan sınırını oluşturan, Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır.
Kırklareli’nin 58 Km. kuzeydoğusunda Demirköy İlçesi Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı 230 Km. dir. Yeşilin her tonunda yoğun bitki örtüsüyle kaplı bir bölgede bulunan ve İkinci Jeolojik zamanın Jura (Günümüzden 180 milyon yıl önce oluşmuş) mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Bu nedenle bilimsel olarak “Mağara Sistemi” olarak tanınır.
Toplam uzunluğu 2720 mt olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız Mağaraları oluşturur.
Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan, 50-60 mt aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz düzeyinden 345 mt yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir.
Son noktası ise, girişten +61 m. yukarıda yer alır. Türkiye, mağara literatüründe en çok bilinen mağaralardan biri olan Dupnisa mağaraları; yaklaşık dört milyon yıldan beri oluşum ve gelişimini sürdüren büyük bir yer altı sistemidir.
İçinde sürekli akışa sahip bir yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreyi aşan göller bulunan mağarada, zengin damla taş oluşumları yer alır. Süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip olan ve dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit ve sütunlar ile perde ve bayrak damla taşları ve damla taş havuzları, insanı büyüleyici ve hayranlık uyandıran görünüme sahiptirler.
Bu muhteşem görüntünün yanında, kısa mesafeler dahilinde değişiklik gösteren mağara havası, sağlık açısından olumlu sürprizler sunar.
Üst katlar sıcak (ortalama 17 derece) ve kuru (%60-70 mutlak nem) olmasına karşılık, ana mağara daha serin (10-12 derece) ve nemlidir (%80-90).Bu farklılık, üst kat ile ana galeri arasında belirgin bir rüzgarın meydana gelmesine neden olmuştur.
Trakya’nın en uzun mağarası olan Dupnisa mağaraları; 2003 yılında turizme açılmıştır. 2720 mt uzunlukta büyük bir yer altı sistemi olan Dupnisa Mağaraları’nın üst katını oluşturan ve içinde dev sarkıt, dikit ve sütunlarla kaplı olan Kuru Mağaranın 250, Sulu ana mağaranın da 200 metrelik bölümü turizme açılmıştır.
450 metrelik bu kısımda yürüyüş iskelesi, aydınlatma mevcuttur. Buna karşılık, oluşum halinde damla taşlar bulunan ve koloniler halinde yarasalar yaşayan büyük bir bölüm, Mağara doğası ve canlılarını korumak için ziyaret dışı bırakılmıştır.
İçinde yer altı nehri ve derin göllerin bulunduğu bu bölümleri, macera ve doğa sporları tutkunu olan ve özel mağaracılık donanımına sahip kişiler gezebilir.
Milyonlarca yıldır oluşum ve gelişimini sürdüren, iki kat şeklinde üç mağaradan meydana gelen Dupnisa; içinde barındırdığı her renk ve şekilde damla taşları, yer altı nehri ve gölleri, yarasa kolonileri ve kısa mesafe içinde değişiklik gösteren havası ile; ziyaretçilerin hayal gücünü zorlayan büyüleyici bir ortam, sağlık ve iç huzuru sağlar.
Asfalt yol ile rahat bir ulaşımın sağlandığı mağara çevresinde WC, oturma bankları, ve çay ocağı bulunmaktadır.
Turizme açıldığı Haziran 2003 tarihinden bu yana her yıl on binlerce izleyici tarafından ziyaret edilmektedir.
kaynak : kulturportali.gov.tr

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018