Atlarımız


...


Çiftliğimizde "Fresen", "American Walker" ve "Midilli" cinsi atlarımız; 3 adet otlağı ve haralarında yaşamaktadırlar. Günlük bakımları uzman bakıcısı tarafından sağlanmaktadır.

Friesian atı:

...

Avrupa'nın kuzeybatısında bulunan Hollanda krallığının 12 eyaletinden biri olan Friesland' dan çıkmıştır. Friesland kuzey denizi kıyılarında , M.Ö. 500 yıllarına dayanan oldukça eski bir ülkedir. Buradaki insanlar; ticaret, denizcilik, çiftçilik ve at yetiştiriciliği ile yaşamlarını geçiriyorlardı.
Dönemin zırhlı şövalyeleri bu atları oldukça tutkulu , savaşlarda ağır yükler taşıyacak kadar güçlü ve hızlı manevralar yapabilen hayvanlar olarak görmüşlerdir. Daha sonraları bu atın çevikliği ve esnekliği , 15 - 16. yüzyıl boyunca Paris ve İspanya daki binicilik okullarında kullanılmasını sağladı.
Ayrıca güzel görünümleri ve güçlü yapıları nedeniyle de Avrupa'nın tamamında , kraliyet mahkemeleri bu atları at arabalarında kullandılar. Muhteşem süratiyle , Friesian atı Hollanda'da kısa mesafe yarışlarında kullanılmış ve kazananlar altın, gümüş kamçılarla ödüllendirilmişti. Günümüzde Friesland' da hala araba yarışları görülür. Bu özel arabalara " sjeen" adı verilir.

American Walker (Tennessee Walking Horse)

...

Amerika’nın en popüler ırklarından olan bu at güneydeki tarla sahipleri tarafından arazilerde denetim sürüşlerine çıkabilmek amacıyla geliştirilmiştir. Önceleri ekinler arasında onlara zarar vermeden yürüyebilmesi nedeniyle “Turn-Row” olarak adlandırılmıştır. Tennessee Yürüyüş Atı gösteri alanında oldukça iyi tanınır. Aynı zamanda yük taşımacılığında ve genel amaçlı kullanımda da kendini kanıtlamıştır.
Arazi sahipleri tarafından Tennesse’nin kalbinde ortaya çıkan Tennessee Yürüyüş Atı, standart türde bir Kentuck yarış atı olan, Allan F-I ve bir Morgan atı olan Maggie Marshall’dan türemiştir. Bu türler Tennessee Yürüyüş Atı’nın standart türden aldığı hızlı ve temiz adımlarına ve Morgan’dan aldığı güce ve dayanıklılığa bir kanıt niteliğindedir. Sonraları, çapraz eşleştirme ile, Quarter Atı ve Amerikan Saddlebred Atı kanları bu ırka eklenmiştir.
Seyahat esnasında dört nala yarı yürüyüş yarı koşu biçiminde olan ve sonraları türün karakteristik özelliği haline gelen bir yürüyüş biçimi ortaya çıkartmıştır. Bu yürüyüş sürücü için oldukça konforludur ve Tennessee Yürüyüş Atı dünyadaki en konforlü tür olarak kabul edilir. Oldukça iyi huylu bir attır, itaatkardır, güçlü omuzları ve eklemleri vardır.
Tennesse Yürüyüş Atı’nın dikkatli üretimi sonucunda eşsiz koşar gibi yürüme (running walk) biçimi ortaya çıkmıştır. Bu yürüyüş biçimi eşit zamanlı, sarsıntısız ve bir taraftaki her iki ayakla yapılan bir marş yürüyüş çeşidi olup bu gayet hızlı tempoda icra edilir. arka ayaklar ön ayakların 30 cm kadar önüne geçer. Tennessee Yürüyüş Atı’nın dominant renkleri boz, yağız, kestanedir ve genellikle beyaz benekleri olur. Vücudu kaslıdır, beli dolgundur ve boynu kalındır. Alçak açılı bilekleri ve uzun toynakları vardır.

Midilli

...
Midilli, belirli yapılara sahip küçük bir at ırkıdır. Midillilerin pek çok farklı türü vardır. Midilliler, atlar ile karşılaştırıldıklarında, genellikle daha kalın yelere, orantılı kısa bacaklara, geniş karınlara, ağır kemiklere, daha kalın boyunlara, daha kısa başlara sahiptir.
Midilliler genellikle zeki ve dostcanlısı ancak inatçı olarak tanımlanırlar. Görünüm farklılıkları, genellikle midillilerin eğitim seviyelerinden kaynaklanır. Eğitimsiz, deneyimsiz kişiler veya yeni başlayanlar tarafından eğitilen midilliler kötü eğitildikleri için istenilen sonucu vermeyebilirler. Çünkü midilli binicileri deneyimsiz ve gerekli özelliklerden yoksun olabilir. Uygun ve gerekli eğitimi almış midilliler, ata binmeyi yeni öğrenen küçük çocuklar için ideal bineklerdir. Büyük midilliler yetişkinler tarafından binilebilirler.
İlk midilliler, farklı habitatlarda yaşayarak zamanla yapıları küçülmüş orijinal vahşi atlardan türemiştir. Bu küçük hayvanlar, çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere Kuzey Yarım Küre'de evcilleştirilmiş ve terbiye edilmişlerdir.
Midilliler, tarihte ilk olarak binicilik ve yük taşımacılığı, çocuk biniciliği, eğlence yarışçılığı gibi amaçlar için kullanılmışlardır. Sanayi Devrimi sonrasında, Birleşik Krallık başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi önemli sayıda Çukur Midillisini (pit midilli) kömür ve birçok önemli madeni taşımak üzere kullandı.

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018