Bıldırcın


...


Kahverengi üzerine sarı çizgileri olan bir kuştur. Gagası gri bacakları pembedir. Erkeğin başında ve boynunda siyah çizgiler bulunur ve gerdanında koyu bir leke vardır. Dişi ve gencinin göğsünde siyah benekler bulunur. Uçuşta yerdeki görünümüne nazaran daha ince görünür. Tarlada dolaşırken bu kuşların sesini duyarsınız ama görmeniz için neredeyse üzerine basmanız gerekir.
Tarım alanları, çayırlar, bozkır ve yarı çöllerde bulunur.
Ülkemizde Marmara, Ege, Orta ve Doğu Anadolu’da ürerler. Eylül ve Ekim aylarında Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde görülen bıldırcınlar kuzeyden gelen geçit kuşlarıdır.
Buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği ana besinleridir. Çeşitli ot tohumları ve bitkilerin taze sürgünlerinlen de beslenirler.
Dişi kuş ekin tarlalarında kamufle bir yeri eşeleyerek otlarla beslediği yuvasında kuluçkaya da kendisi yatar. Yumurtalar esmer ve sık siyah beneklidir. Yavrular 1 ay süresince çeşitli böceklerle beslenirler, tüylenme süresi 19 gün civarındadır. Yuvadan çıkan yavrular kendilerini besleyebilirler ama dişi yine de onları yanlız bırakmaz ve 50 gün kadar beraber kalırlar.
Sıcak seven bu kuşlar kışı Sahra’nın güneyinde Orta Afrika’da geçirirler. Nisan sonu ve Mayıs aylarında üreme yerlerine geri dönerler. . Gece vakti göçen bu kuşlar sahile vardıklarında o kadar yorgun olurlar ki elle bile toplandığı olmuştur. Bazı gruplar geç kaldıklarında sabaha karşı görülebilirler. Uzun göç yolu ve yoğun avlanması büyük miktarlarda ölümlerine yol açsa da yoğun üremeleri sayesinde sayılarında büyük bir düşüş görülmemiştir.
Bu tür dünyada 16.2 milyon km kare gibi geniş bir alanda görülebilir ve büyük bir popülasyona sahiptir. Sadece Avrupa’da 5.5-9.4 milyon civarında kuş görüldüğü tahmin edilmektedir. Dünya genelinde bu tür popülasyonunun tehlikede olmamasına rağmen ( kriter son 10 senede veya 3 jenerasyon arka arkaya nüfusun %30 dan fazla azalmaması) İngiltere’de azalan miktarları yüzünden kırmızı listeye alınmıştır.
Gündüzleri saklanmayı tercih ederler. Rahatsız edilmeleri halinde bunun derecesine bağlı olarak yürüyerek yer değiştirir veya kısa bir mesafeyi alçaktan uçar ve yine saklanır. Normal olarak tek veya en fazla 2-3 adeti bir arada bulunurlar. Çiftler uçmak zorunda kaldıklarında ayrı yönlere doğru havalanırlar. Buna rağmen nadiren de olsa gündüz havalanan bir bıldırcının arkasından tarladaki bütün bıldırcınların havalanarak uzun bir mesafe gittikleri gözlemlenmiştir.

kaynak: trakus.org

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018