Fizan Tavugu


...


Fizan Tavuğu: sülüngiller familyasında evcilleştirilebilir kuş türüdür. Tavuk çoğunlukla çiftliklerde ve büyük parklarda ve hayvanat bahçelerinde yetiştirilir. Fizan tavukların ana vatanı Avrupa, polonya’dır. Fizan tavukları özellikle kafasında bulunan ibikleri ve kabarık tüyleri ile tanınırlar. Fizan tavuklarının kafasındaki ibikleri başlarının tamamını kaplayacak kadar büyüktür. Fizan tavuğunun ibiğinin büyük olması görüş alanını kısıtlar bu durumda tavuk asabi bir karakter sergiler.
Fizan tavuğu genellikle şov amaçlı yetiştirilmektedir, terbiye edildiği zaman uysal, sakin ve ürkek olurlar. Fizan tavuğunun kıvırcık, sakallı, sakalsız türleri vardır.
Fizan tavuklarında uçma yeteneği yoktur çoğunlukla süs tavuğu olarak yetiştirilir. Fizan tavukları fazla kuluçkaya yatmazlar yumurta ile çoğalmaktadır, yeni yumurtadan çıkmış yavrularına civciv denmektedir. Fizan tavuğu geçmiş zamanlarda sadece yumurtası için yetiştirilmekteydi.
Fizan tavukları tepelerinde bulunan büyük şapka şekilleri ile çok eskiden beri tanınan popüler süs tavuklarıdır. Dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir. Fizan tavuğunun iki cinsi vardır biri iri cins sakal denilen gagasının altındaki tüyleri ve tepelerindeki süslü güzel bir görüntü veren tüyleri olan tavuktur. Diğeri ise küçük minyatür cinsidir genellikle bu cinslerin sakalı yoktur. Bu minyatür fizanın tepelerindeki tüylerin büyüyüp gözlerine girmemesine dikkat edilmelidir.
- Fizan tavuğunun özellikleri: Fizan tavuklarının renkleri Altın rengi, gümüş rengi, beyaz, gri, siyah beyaz tepeli olurlar.
- Fizan tavuğu senede 130-180 adet yumurta yapar kuluçka süresi ise 21 gündür. - Yumurtlama dönemleri Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustostur. - Yumurta rengi beyazdır. - Fizan tavuğunun damızlık yaşı 5.5-6 aydır. - Erkek fizan kilo gramı 1000-2.600 gr. - Dişi fizan tavuğunun ağırlığı 900-2.200 gramdır. - Fizan tavuklarının tepelerinde tüyler bulunur bu tüyler fizan tavuğuna çok değişik hava vermektedir. - Bazı türleri sakallıdır dört adet tırnakları vardır bacaklarında tüy yoktur. - İbikleri V şeklindedir. - Kulak memesi ve gerdan ibiği ufaktır, tepe ibiği ve sakalar arasında gözükmez tamamen gizlenmiş olmaktadır. - - Fizan tavuklarının kulak memesi beyaz olur gerdanındaki ibiği ise kırmızıdır.
Civciv dönemlerinde tavuk civciv yemleri verilir, piliç haline geldikleri zaman etlik piliç yemi ve yumurta yemi karıştırılıp verilir. Damızlık dönemlerinde ise tane yemler buğday, mısır, arpa ve yeşillikler verilmektedir. Bunların yanında bağışıklık seviyesi için vitaminler A, B, C, D, E ve K vitaminleri verilmektedir. Fizan tavuğunun bakıldığı alanlar dezenfekte edilmeli , su tutmayan özellikte olmalıdır. Fizan tavukları tel tabanlı 2m2 kafeslerde veya 6m2 toprak tabanlı kafeslerde bakılmalıdır. Kafesler içerisine kaba talaş, saman serilmeli ve bunların kümese serilme kalınlığı ise kış aylarında 8 cm, yaz aylarında ise 5 cm olabilir. Bu altlıkları ayda bir değiştirilmelidir. Kümeslere konan yemlikler rahatça yiyebilecekleri şekilde olmalı her gün değiştirilmeli. Kümeslerde bol miktarda su bulundurulmalı ve kolay temizlenebilen suluklar olmalıdır.
kaynak: tavuk.web.tr

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018