Habeş Tavugu


...


Her ne kadar Habeş ismiyle anılsa da Çin kökenli bir tavuk türüdür. Dünyada Silkie olarak çağrılan Habeş tavuğu ilk olarak 1298 yılında Çin'e yaptığı geziyle Marco Polo'nun Batı ülkelerine Habeş tavuğunu tanıttığı düşünülmektedir. Marco Polo'nun yazılarında Çin'de "kedi gibi saçlı tüyleri olan bir kuş türü" gördüğü bilgisi bulunmaktadır. Habeş tavuğu, 1900'lü yılların başlarında sirklerde yan gösterilerde bulundurularak yoğun istismara uğramıştır.
Bir süs tavuğu olan Habeş Tavuğu, tüm süs tavuklarının içinde en popüler olan türdür. Eski Çin kaynaklarında Habeş tavuğunun başlarında ve bacaklarında uzun tepeli tüylerin olmadığı bilgisi yer almaktadır. Buna istinaden yarım asırdır değişimler gözlemlenmiş ve Habeş tavuğuna ait başka alt türler ortaya çıkmıştır. Örneğin ilk olarak beyaz renk olarak Çin kaynaklarında geçen Habeş tavuğu, şimdi siyah, gri ve altın renklerde de görülmektedir.
Habeş tavuğunun mevcut görünümlerinde ilk dikkat çeken tarafı, hiçbir tavuk türünde olmayan ipeğimsi kürke benzer tüylerinin olmasıdır. Fakat bu tüyler soğuğa dayanaklılık sağlamayan bir yapıdadır. Habeş tavuğu tür olarak cüce tavuk gibi görünse de bu kategoriden sayılmayıp normal cüsseli kategorisinden bir tür olarak kabul edilir. Daha çok Avrupa’da bantam orijinal türe rastlamak mümkündür.

İki ana cinsi vardır:
- Gaga altında tüy olanlar yani Sakallı Habeş Tavuğu
- Gaga altında tüy olmayanlar yani Sakalsız Habeş Tavuğu

Fiziksel Görünümleri:
- Beyaz, siyah, gri veya altın renkte olan Habeş tavuğunun ipeğimsi karakteristik tüyleri bulunmaktadır.
- Kafalarında ve bacaklarında uzun dik ipeksi tüyler bulunur.
- Bir Habeş tavuğunun gagası gri veya gri-mavi olmalıdır.
- Tüm Habeş tavuklarının yüzü siyah veya gri-mavidir.
- Ortalama ağırlıkları, horozlar da 1.8 kg, tavuklarda ise 1.36 kg dır. Kabarık tüyleri mevcut ağırlıklarından - daha büyük görünmelerini sağlamaktadır.
- Kulak lobları turkuaz mavisidir.

Karakteristik Özellikleri:
- Habeş tavukları nazik ve uysal bir türdür. Huy olarak nazik olduğu gibi fiziksel koşulları bakımından da nazik sayılırlar. Tüyleri kabarık olmasına rağmen soğuğa dayanıksızdırlar.
- Yetiştirilmesi çok soğuk iklim şartlarına uygun olmadığından sıcak iklimlerde veya Habeş tavuğunun yaşayabileceği uygun sıcaklık ortamları hazırlanılarak beslenilmesi tavsiye edilir.
- Evcil olarak yetiştirilebilecek uygun bir tavuk türüdür.
- Anaç bir tavuk türü olduğu bilinmektedir.
- Civcivlerine karşı çok ilgili olduğu söylense de bazı kaynaklarda birden bire nedeni belli olmadan civcivlerine ilgi ve alakayı kestikleri söyleniyor.

Yumurta ve Kuluçka Özellikleri:
Evcil hayvan olarak beslenmesi açısından yoğun rağbet görürler. Çünkü kuluçka verimi özellikle Şubat ayından Temmuz ayına kadar yaklaşık 100-120 arasında yumurta olabilir. Yumurtaları krem kahverengi renktedir. ABD ve Avrupa ülkelerinde evcil olarak beslenilmek istenilen özel bir tavuk türüdür. Çinliler ise Habeş tavuğunu genelde eti için beslerler. Çünkü üretimi kolay ve kuluçkaya yatkın bir tavuk türüdür.

kaynak: tavuk.web.tr

 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018