Cevizli Kadayıf


...

Malzemeler:


• Yarım kg kadayıf
• 150gr tereyağı
• 150gr ceviz

Şerbet İçin


• 3 bardak şeker
• 3 bardak su
• Çeyrek limonun suyu

Yapılışı :

İlk olarak şerbetimizi hazırlayalım ki biz tatlımızı yaparken bu sırada şerbetimizi soğumaya bırakabilelim. Şerbetimizi hazırlamak için tabiki ilk olarak 3 su bardağı suyumuzu bir sos tenceresine alıyoruz.
Ardından 3 su bardağı şekerimizi ilave ediyoruz. Şekeri ilave etmek için suyun ısınmasını falan beklemiyorsunuz direk olarak sudan sonra şekeri ilave edebilirsiniz biraz karıştıralım şeker dibe yapışmasın ve bırakalım şeker ve su kaynasın. Suyumuz kaynamaya başladıktan sonra bir dakika bırakalım kaynasın ve çeyrek limonun suyunu ilave edip şerbeti ılınmaya bırakalım. Yalnız limon eğer sussuzsa yarım limon sıkabilirsiniz. Limonu ilave etmemizin sebebi şerbetin şekerlenmesini önlemek.
Şimdi şerbetimiz diğer tarafta ılınırken biz kadayıflarımızı hazır hale getireceğiz. Elimizde toplamda yarım kg kadayıf var. Bu yarım kg kadayıfın her tarafını eriteceğimiz 150gram tereyağını bulaştıracağız. Fakat tereyağı ocakta hafif hafif erittikten sonra bırakın önce kenarda ılınsın elimizi yakmak istemeyiz.
Şimdi tereyağımızı kadayıfların üzerine güzelce gezdirip hepsini ıslatalım. Hepsine tereyağının tamamen bulaştığına emin olduktan sonra kadayıfları göz kararı ikiye bölelim veya teraziniz varsa 250gr-250gr şeklinde ölçerek bölebilirsiniz.
Kadayıfların yarısını avcumuzun içiyle bastıra bastıra tepsimizin tabanına iyice yerleştiriyoruz. Eğer burada kadayıfları iyi bastırmadan gevşek bırakırsanız tatlınız servis ederken darma dağan olur o yüzden özellikle taban kısmında ki kadayıf için yaklaşık 5 dakika harcayıp tabana güzelce yerleştiriyoruz.
Tabana yerleştirdiğimiz kadayıfın üzerine bir makine yardımıyla ince çektiğimiz cevizi seriyoruz. Ceviz miktarı yaklaşık olarak kabukları hariç 150gram siz kendi damak tadınıza göre bu miktarı arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Tamamen sizin tercihiniz.
Ardından kalan 250gram kadayıfıda cevizleri serdikten sonra tekrar üzerlerine yayıyoruz ve yine elimizle sıkıştırıyoruz bu sefer taban kısmına bastırdığımız kadar çok uğraşmamıza gerek yok. Taban için çok uğraşmamızın sebebi tatlımızı servis ederken komik bir görüntü oluşmasını engellemekti.
Evet tatlımız fırınlamaya hazır hale geldi. Şimdi 200c fırında 30-35 dakika altı üstü kızarana kadar pişiriyoruz.
Fırınınız camlıysa ara sıra yakmamak adına kontrol edin. Eğer camlı değilse 25. dakikadan sonra kapağını hafif aralayıp bakmanızda fayda var fakat kapağı sürekli açıp ısı kaybına sebep olmayın.
Kadayıf tatlımız fırından çıktıktan 5 dakika sonra ılınmış yani yaklaşık oda ısısındaki şerbetimizi tatlımızın üzerine eşit şekilde gezdirerek dağıtıyoruz ve yaklaşık olarak 2 saat sonra servis edebiliriz.
Afiyet olsun
 

BvB Ceviz Çiftliği / 2018